KRZYŻ - JEDYNĄ DROGĄ

Droga krzyżowa z błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszką

WSTĘP

„Dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa symbol hańby i poniżenia stał się symbolem odwagi, męstwa, pomocy i braterstwa. W znaku krzyża ujmujemy dziś to, co najbardziej piękne i wartościo­we w człowieku. Przez krzyż idzie się do Zmartwychwstania. Innej drogi nie ma" (Msza za Ojczyznę, homilia, wrzesień 1982 r).

STACJA I - SĄD
„Nasze cierpienia, nasze krzyże możemy ciągle łączyć z Chry­stusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Trwa proces nad Chry­stusem w Jego braciach. Bo aktorzy dramatu i procesu Chrystusa żyją nadal. Zmieniły się tylko ich nazwiska i twarze, zmieniły się daty i miejsca ich urodzin. Zmieniają się metody, ale sarn proces nad Chrystusem trwa. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy za­dają ból i cierpienie braciom swoim, ci, którzy walczą z tym, za co Chrystus umierał na krzyżu. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy usiłują budować na kłamstwie, fałszu i półprawdach, którzy poniżają godność ludzką, godność dziecka Bożego, którzy zabie­rają współrodakom wartość tak bardzo szanowaną przez samego Boga, zabierają i ograniczają wolność" (Msza za Ojczyznę, homilia, wrzesień 1982 r.).
 
STACJA II - WYROK
„Przyjąć dobrowolnie cierpienie za drugiego człowieka to coś więcej niż tylko cierpieć. Na taką decyzję mogą się zdobyć tylko ludzie wewnętrznie wolni" (Msza za Ojczyznę, homilia, październik 1982 r.).

STACJA III - POTRZEBA ODWAGI
„Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bo­żego" (Msza za Ojczyznę, homilia, styczeń 1984 r.).

STACJA IV - SPOTKANIE Z MATKA
„Król fan Kazimierz obrał Ciebie na Królową naszej Ojczyzny. Jesteś więc nasza Matka i Królowa. I dlatego, Matko nasza Najlepsza, musisz cierpieć, gdy widzisz dzieci Twoje, które przeżywają swoją Kalwarię" (Msza za Ojczyznę, homilia, maj 1982 r.).

STACJA V - SŁUŻBA
„Służyć Bogu to szukać dróg do ludzkich serc. Służyć Bogu to mówić o złu jak o chorobie, którą trzeba ujawnić, aby móc leczyć. Służyć Bogu to piętnować zło i wszelkie jego przejawy" (Msza za Ojczyznę, homilia, marzec 1983 r.).

STACJA VI - ODWAGA DOBROCI
„Jeżeli wierzymy w czterech ścianach naszego domu, niech nie zabraknie nam odwagi do przyznawania się do Chrystusa publicz­nie" (Msza za Ojczyznę, homilia, luty 1984 r.).

STACJA VII - PROŚBA O SIŁĘ
„Prosimy Boga o nadzieję, bo tylko ludzi silni nadzieją są zdolni przetrwać wszelkie trudności. Prosimy o wewnętrzną radość, bo jest ona najgroźniejszą bronią przeciwko szatanowi, który smutny jest z urodzenia. Prosimy o wolność od zemsty i nienawiści, o tę wolność, która jest owocem miłości" (Msza za Ojczyznę, homilia, wrzesień 1982 r.).

STACJA VIII - KONIECZNOŚĆ NAWRÓCENIA
„Chrześcijaninowi nie może wystarczyć tylko potępienia zła, kłamstwa, tchórzostwa, zniewolenia, nienawiści, przemocy. Ale chrześcijanin musi być prawdziwym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. O te wartości musi odważnie się upominać dla siebie i innych" (Msza za Ojczyznę, homilia, maj 1984 r.).

STACJA IX - MĘSTWO TRWANIA
„Wiary i ideałów nie wolno sprzedawać za przysłowiową „miskę soczewicy", za stanowisko, większą pensję, możność studiów czy awans społeczny. Bo kto łatwo sprzedaje wiarę i ideały, ten jest o krok od sprzedawania człowieka" (Msza za Ojczyznę, homilia, luty 1984 r.).

STACJA X - KONSEKWENCJA WYBORU
„Przezwyciężamy lek, gdy godzimy się na cierpienie lub utratę czegoś w imię wyższych wartości. Jeżeli prawda będzie dla nas taką wartością, dla której warto cierpieć, warto ponieść ryzyko, to wtedy przezwyciężymy lek, który jest bezpośrednią przyczyna naszego znie­wolenia. Chrystus wielokrotnie przypominał swoim uczniom: «Nie bójcie się. Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a nic więcej uczynić nie mogą»" (Msza za Ojczyznę, homilia, październik 1982 r.).

STACJA XI - GODNOŚĆ CIERPIENIA
„Zachować godność to być sobą w każdej sytuacji życiowej. To stać przy prawdzie, choćby miała ona nas wiele kosztować. Bo prawda wypowiadana w słowie kosztuje. Tylko za plewy się nie płaci. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba zapłacić. Każda rzecz, każda sprawa wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe" (Msza za Ojczyznę, homilia, styczeń 1984 r.

STACJA XII - OFIARA Z SIEBIE
„Chrystus umiera na krzyżu za całą ludzkość, pokonuje śmierć i otwiera drogę do Zmartwychwstania" (Msza za Ojczyznę, homilia, wrzesień 1982 r.).

STACJA XIII - NAJLEPSZA OPIEKUNKA
„Bogurodzico, Dziewico! Słuchaj nas, Matko Boga. Ty stałaś pod krzyżem i tak bardzo cierpiałaś, gdy Twój Syn, Jezus Chrystus umierał na krzyżu. Tam, pod krzyżem, Chrystus uczynił Cię naszą Matką, a nas Twoimi dziećmi. Jesteś więc naszą Matką" (Msza za Ojczyznę, homilia, maj 1982 r.).

STACJA XIV - WOLNOŚĆ DO KOŃCA
„Aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie. Życie w prawdzie to dawanie prawdzie świadectwa na zewnątrz, to przyznawanie się do niej i upominanie się o nią w każdej sytuacji. Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się znisz­czyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą" (Msza za Ojczyznę, homilia, październik 1982 r.).

ZAKOŃCZENIE
„Śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, wbrew założeniom tych, którzy Go na śmierć skazali, nie była klęską, ale zwycięstwem. Krew Chrystusa przelana na krzyżu stała się źródłem zbawienia. Otworzyła ludzkości powrót do domu Ojca w królestwie niebie­skim. Królestwie prawdy, miłości, sprawiedliwości i pokoju" (Msza za Ojczyznę, homilia, listopad 1982 r.).

Komentarze