LIPIEC

1. Kto się oddał Chrystusowi, może zginąć, ale nie może być zwyciężony (św. Hieronim).

2. Lękasz się pokuty? Tej pokuty, która pomoże ci zdobyć życie wiekuiste? A przecież sam widzisz, jak ludzie, aby zachować nędzne życie doczesne, poddają się torturom najboleśniejszych zabiegów chirurgicznych! (św. J. Escriva de Balaguer).

3. Krzyż tylko wtedy jest możliwy do wytrzymania, gdy unosi Chrystusa na swoich ramionach. Krzyż laicki bez krwi i miłości Boga: znosić go jest absurdem. Nie ma sensu. (…) Krzyż odarty z Chrystusa jest karą, czystym narzędziem tortury, logiczną przesłanką rozpaczy. Masz lek na to w swoich rękach: nie będziesz już cierpiał sam (Ramon Cue Romano SI).

4. Pocieszyć człowieka znaczy: w jego własnych oczach jego cierpienie podnieść do najwyższej godności (Henryk Elzenberg).

5. Wszyscy cierpią na tym świecie: głupcy wskutek własnych błędów, mędrcy wskutek błędów cudzych (Jan Fedorowicz).

6. … najmilsi bracia i siostry, którzy cierpicie, uginacie się pod ciężarem choroby, osamotnienia. (…) Wy jesteście braćmi cierpiącego Chrystusa i z Nim, jeśli chcecie, zbawicie świat. Módlcie się za nas, za Kościół, za Ojczyznę, i tak jak Chrystus wzbogacił nas swoją łaską, tak swym cierpieniem i modlitwą zaradzajcie tylu dzisiejszym niedostatkom. Nauczcie nas wszystkich, jak w niedoli dotknąć Chrystusa (ks. Wiesław Kądziela).

7. Pojmować cierpienie jako swój udział w powszechnym istnieniu (Anna Kamieńska).

8. Cierpienia własne winnyśmy łączyć z cierpieniami Chrystusa i ofiarować je na zbawienie własne lub innych ludzi. Wtedy będą one miały wielką wartość w oczach Bożych i zostaną właściwie wykorzystane (ks. Stanisław Kisiel).

9. Dzieło Odkupienia trwa w cierpieniach wszystkich ludzi za grzechy swoje lub innych. Pan Bóg dopuszczając cierpienie na ludzi, niejako zaprasza każdego człowieka do współudziału w odkupieniu. Sam Chrystus stwierdził: „Potrzeba, aby Mesjasz cierpiał” (Łk 24, 26) [ks. Stanisław Kisiel].

10. Przyjmując cierpienie jako Boże przypomnienie, wezwanie i zachętę do współudziału w męce Jezusa, która dała zbawienie wszystkim ludziom, nie tylko dokładamy się do „wspólnego rachunku” za grzech pierwszych rodziców, ale chwytamy równowagę i duchowy spokój (Krystyna Medycka).

11. Bóg w duchu swym wiecznego doznaje wesela,
A w nas cierpi o tyle, o ile się wciela (Adam Mickiewicz).

12. … im bardziej cierpisz, im bardziej czujesz się bezużyteczna, niepotrzebna, tym cenniejszym jesteś darem, wbrew temu, co się Tobie wydaje i co może inni o Tobie sądzą. Tak, bo im większe cierpienie, tym większe podobieństwo do Chrystusa ukrzyżowanego, możliwość ściślejszego zjednoczenia z Nim (ks. Tadeusz Myszczyński).

13. Jezus będzie konał aż do skończenia świata; nie wolno nam spać przez ten czas (Blaise Pascal).

14. Cierpienie, nauka i przemiana. Nie chodzi o to, aby ci, których poddaje się inicjacji, nauczyli się czegoś, ale aby dokonała się w nich jakaś przemiana, która uczyni ich zdolnymi do nauki. Pathos znaczy zarazem cierpienie (zwłaszcza cierpienie, które dochodzi aż do śmierci) i zmianę (zwłaszcza przemianę w istotę nieśmiertelną (Simone Weil).

15. Ale gdy znosimy udręki – to dla pociechy i zbawienia waszego; a gdy pocieszani jesteśmy – to dla waszej pociechy, sprawiającej, że z wytrwałością znosicie te same cierpienia, których i my doznajemy (2 Kor 1, 6).

16. Bóg trzyma złego na świecie, aby się poprawił, albo by cnotliwego przez niego doświadczył (św. Augustyn).

17. Chrześcijanin powinien się cieszyć z krzyżów, bo gdy jest sprawiedliwym, to cierpiąc zarabia na nagrodę; gdy jest grzesznikiem, cierpienie go poprawia i będzie mu poczytane jako pokuta (św. Augustyn).

18. Drogi cierpienia są zarazem drogami życia i zbawienia (św. Bernard).

19. Grający na harfie zbyt strun nie napręża, bo by popękały, ani zbyt nie popuszcza, bo by mu tonu nie wydały. Tak i nas Bóg cierpieniem nad siły nie nawiedza (św. Ignacy).

20. Jeżeli chcesz dojść do posiadania Chrystusa, nie szukaj Go nigdy bez krzyża (św. Jan od Krzyża).

21. Jeżeli chcesz być wywyższony w niebie, uniż się na ziemi. Jeżeli chcesz ze mną królować, nieś ze mną krzyż. Bo tylko słudzy krzyża znajdują drogę szczęścia i światłości (Tomasz a Kempis).

22. Według stopnia cierpienia otrzymasz stopień chwały w niebie i pociechy duchownej na ziemi. Gdy cię opuszczą siły w walce duchownej, pomnij na krzyż i na niebo: na cierpienia Pana Jezusa z miłości ku tobie i na miejsce, które jest przygotowane dla ciebie w niebie (św. Maksymilian Kolbe).

23. Wieczność. Opłaci się w tym krótkim czasie jak najwięcej cierpieć i pracować (św. Maksymilian Kolbe).

24. Miłość krzyża się nie lęka, bo wie, że krzyż nas ściśle łączy z Chrystusem (św. Urszula Ledóchowska).

25. Nie ma innego mostu do nieba jak krzyż (Abraham a Santa Clara).

26. Cierpienie to Boski weksel, który On dopiero w niebie wypłaci (autor nieznany).

27. Nie pomogą próżne żale – ból swój Niebu trza polecić;
A samemu wciąż wytrwale trzeba naprzód iść i – świecić (Adam Asnyk).

28. Znosisz cierpienia w tym życiu… a to jest tylko sen… krótki sen. Uraduj się, gdyż twój Ojciec Bóg miłuje cię wielce, a jeśli nie będziesz stawiać przeszkód, sprawi, że po przykrym śnie nastąpi miłe przebudzenie (św. J. Escriva de Balaguer).

29. … jeżeli człowiek akceptuje krzyż, który jest istotą chrześcijańskiego życia, to niemal na pewno otrzyma nagrodę (William Barclay).

30. … Biblia zwraca uwagę na bardzo istotny moment: to, co człowieka wywyższa, jest właśnie źródłem dodatkowych cierpień: „bo w wielkiej mądrości – wiele utrapienia, a kto przysparza wiedzy – przysparza i cierpień (Koh 1, 18). Ludzka wiedza pozwala człolwiekowi uświadomić swoje braki (Marian Czajkowski).

31. Jeśliby mi ktoś udowodnił, że Chrystus nie jest prawdą, i rzeczywiście by tak było, to i tak nie wybrałbym prawdy, lecz Chrystusa. Lepiej pozostać z pomyłką, z Chrystusem, niż z wami (Fiodor Dostojewski).

Komentarze