STYCZEŃ

1. Pan chłoszcze i nawiedza krzyżami swoich wybranych a ty chcesz być wyjętym? Jeżeli będziesz wyjętym od cierpień, będziesz i od nagrody (św. Augustyn).

2. Aby się dusza uświęciła, musi przejść przez chrzest cierpienia (autor nieznany).

3. Cierpienia zadają nam inni ludzie, ale i my sami. Któż nie cierpi przez samego samego siebie wskutek własnej bezwolności i braków, własnej winy i niespełnienia obowiązku?... Punktem centralnym myślenia biblijnego jest przekonanie, że istnieje ścisły związek między cierpieniem, jakie spotyka człowieka, a jego czynami.

4. … sprawiedliwy cierpi chwilowo, grzesznikowi powodzi się również chwilowo… radość występnych krótka, szczęście niewiernego trwa chwilkę (Hi 20, 5).

5. Rozwiązanie problemu cierpienia przesunięto w stan bytowania pośmiertnego. A na ziemi? – Cierpienie na ziemi pozostało dalej tajemnicą. Wprawdzie Biblia poucza, że cierpienie w planach Bożych ma jakiś sens (środek nawrócenia, oczyszczenia i udoskonalenia, środek wychowawczy), ale jakże trudno nam śmiertelnikom ten sens rozszyfrować!

6. Dużo cierpień przeżywanych przez człowieka wynika po prostu z jego natury. Cierpienie jest zjawiskiem życia. „To człowiek się rodzi, by jęczeć, jak iskra, by unieść się w górę” (Hi 5, 7) … Jest człowiek cząstką tego świata; odczuwa zimno i ciepło, głód i pragnienie, ma odczucia przyjemne i nieprzyjemne, odczuwa cierpienia fizyczne i duchowe. (…) Taka jest struktura człowieka; jego ciało, jak mówi Biblia, jest „prochem z ziemi”, co oznacza, że jest zniszczalne, niedoskonałe (Marian Czajkowski).

7. … ludzi niedola jednoczy (La Fontaine).

8. I bez widocznej rany ludzie giną. Myślami można struć się, jak strychniną (Wiktor Gomulicki).

9. Wielkość cierpienia nie stanowi liczba ludzi cierpiących (Bolesław Szczęsny Herbaczewski).

10. Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.

11. Zbyt długi odpoczynek staje się cierpieniem (Homer).

12. Cierpię, więc jestem (Alfred Aleksander Konar).

13. Życie jest tak piękne, tak wartościowe, że trzeba czuć do końca, kiedy się je traci. Zawsze mogę powiedzieć te dumne, triumfalne słowa: boli mnie, więc żyję, więc jeszcze żyję (Jalu Kurek).

14. Ołtarzem – cierpiący człowiek (Marcin Luter).

15. Przed Twym litosnym wzrokiem od wieków się snuje ludzkiej nędzy, cierpienia bolesny różaniec, a Twe matczyne serce czuwa i współczuje, ku ziemskim biegnie dzieciom z troską, ukochaniem (Wanda Malicka).

16. Krzyż wbity na Golgocie tego nie wybawi, kto sam na sercu swoim krzyża nie wystawi (Adam Mickiewicz).

17. Nie ma człowieka, który by nie cierpiał (Bereszit Rabba 92, Talmud).

18. Świat jest pełen ukrzyżowań. To życie jest drogą krzyżową. Krzyż jest nieunikniony i konieczny, bo czyż życie byłoby w ogóle możliwe bez cierpienia i ofiary? (Kathryn Spink)

19. To, że na trzecim stopniu abstrakcji nie ma cierpienia, jest wybiegiem. Wystarczy, że cierpienie jest obok, na świecie (ks. Józef Tischner).

20. Prawie każdy z ludzi przechodzi bolesne oczyszczenie wiary. Bóg stopniowo usuwa im wszelkie ludzkie podpórki, by doprowadzić ich do czystej wiary. Dręczą ich straszliwe pokusy przeciw nadziei życia wiecznego (o. Dominik Wider OCD).

21. Człowiek nie może oczekiwać tylko spokoju i radości. Smutek jest nieunikniony, ale „kto sieje ze łzami, ten będzie żął z radością” (Ellen G. White).

22. Ostatecznie nie ludzie, tylko Bóg rządził Kościołem. Kościół nie chce przywilejów. Trzeba być razem z narodem katolickim, który tyle doświadczeń dziś znosi. Wolę więzienie niż przywileje, gdyż cierpiąc w więzieniu będę po stronie tych najbardziej umęczonych (kard. Stefan Wyszyński).

23. Nie dość, że nieszczęśliwego trapi szpetna rzeczywistość, ale jej jeszcze piękne sny pomagają (Daniel Zgliński).

24. O! ja wam powiem, jest cierpień mnóstwo:
Piękna lub chleba głodne ubóstwo,
A od ubóstwa gorsza choroba,
A od choroby gorsza żałoba,
A od żałoby, ach! gorsza strata
Żywych serc bratnich w kałużach świata.
A nad te straty, nad te cierpienia
Najgorszy z wszystkich – wyrzut sumienia (Narcyza Żmichowska).

25. Nasze cierpienia nie świadczą o niczym – są przypadkowe, niezamierzone (Stefan Kisielewski-Kisiel).

26. Największe piekło cierpień dzisiejszego człowieka wynika ze współżycia różnych ludzi ze sobą (Władysław Orkan).

27. Razem czy osobno? Jesteśmy chrześcijanami. Idziemy razem z Jezusem. Kiedy mówi o cierpieniu, o krzyżu, myślimy, że nas to nie dotyczy i mamy tyle pilnych spraw do załatwienia (ks. Jan Twardowski).

28. Bo kogo miłuje Pan, tego karze, chłoszcze zaś każdego, którego za syna przyjmuje (Hbr 12, 6).

29. Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził.

30. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie (Mt 5, 10).

31. Ale jeżelibyście nawet coś wycierpieli dla sprawiedliwości, błogosławieni jesteście. Nie obawiajcie się zaś ich gróźb i nie dajcie się zaniepokoić!... Lepiej bowiem – jeżeli tak wola Boża – cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle (1 P 3, 14.17).

Komentarze